czwartek, 13 stycznia 2011

Balto- wielki pies

Jestem nadal wzruszona Balto.

Balto (1922 - 14 marca 1933) 
Słynny pies zaprzęgowy rasy Siberian Husky.
24 stycznia 1925 w Nome na Alasce, rodzinnym mieście Balto stwierdzono u kilkorga dzieci błonicę.Wkrótce nastąpiły nowe zachorowania i miastu groziła epidemia. Jedynymratunkiem dla chorych były szczepionki znajdujące się w szpitalu, wodległym o 1600 km Anchorage. Pociąg mógł dostarczyć lek jedynie do Nenana,odległego od Nome o ok. 1000 km. Z uwagi na złą pogodę niemożliwy byłdalszy transport drogą wodną ani powietrzną. Zdecydowano się posłać poszczepionkę psie zaprzęgi. 20 załóg ruszyło w długą drogę, walcząc zwiatrem o prędkości 100 km/godz i mrozem -40 stopni Celcjusza. 1 lutego paczkę z lekiem przekazano w wiosce Bluf Gunnarowi Kassenowi - właścicielowi zaprzęgu, którego liderem był Balto. Gunnar ruszył w drogę, lecz już po paru godzinach dotknęła go ślepota śnieżna.Przez następne 20 godzin ślepy poganiacz mógł polegać tylko nainstynkcie Balto, prowadzącym go do domu. Pies bezbłędnie odnalazłdrogę w zawiei i zaprzęg przebył ostatnie 85 km. Wyczerpane psy dotarły2 lutegoo godzinie 5.50 do Nome, ratując tym samym życie dzieci. 1000kilometrowa wyprawa, którą obliczono na 13 dni, zajęła w sumie ich 6.
Historia Balto wzbudziła wielkie zainteresowanie mediów. 17 grudnia 1925 odsłonięto na jego cześć pomnik w Central Parku, autorstwa F.G. Rotha. Napis na pomniku głosi:
"Dedykowane nieposkromionemu duchowi psich zaprzęgów niosącemu Szczepionkę i pomoc z Nenana
przez 600 mil zdradzieckich wód, arktycznych zamieci
do nawiedzonego Nome w zimie 1925 roku - Wytrwałości, Wierności, Inteligencji"
Sława Balto trwała jednak krótko. Wkrótce po odsłonięciu pomnika został sprzedany wraz z resztą swych towarzyszy do Vaudeville museum, gdzie żył w strasznych warunkach przez następne dwa lata, aż do chwili gdy odnalazł go geograf George Kimble.Zbulwersowany stanem psów, nagłośnił całą sprawę i w ciągu 10 dnizebrał pieniądze potrzebne do wykupu zwierząt. Następnie przewiózł jedo Cleveland,gdzie Balto stał się główną atrakcją ZOO i gdzie spędził ostatnie 6 latswego życia. Po śmierci jego ciało zostało zakonserwowane i jestwystawiane do dnia dzisiejszego w Cleveland Museum of Natural History.
Na cześć Balto, jego zaprzęgu i maszerów biorących udział w tejkarkołomnej eskapadzie od 1973 roku odbywa się na prawie dwa razydłuższej trasie wyścig Iditarod.
Nakręcono też na podstawie fragmentu życia tego psa film "Balto", ale opisze go w następnej notce.
Teraz zdjęcia:
Balto za życia ze swoim panem:
  
Balto:
  

Wypchany Balto w Cleveland Museum of Natural History:
  


Pomnik Balta w Central Park'u:
  

Zbliżenie Balta na pomniku:
    

Tablica pamiątkowa:Kiedy obejrzałam 1 raz bajkę Balto, wyobrażałam sobie takiego psa, jaki jest narysowany... Lecz widząc jego prawdziwe zdjęcia, historię... Jest całkowicie inny. No cóż, w bajce na pewno słodszy....  Jednak to już nie ważne. Wypchany Balto... Przerażające!!! Jak był z panem, w ogóle nie przypominał naszego, kochanego Balta... 
Zaraz znowu o nim w drugiej notce.


Źródło: canino-mundo.blog.onet.pl

1 komentarz:

  1. Wzrusza mnie ta historia za każdym razem gdy o niej czytam. Bardzo podoba mi się twój blog i w ogóle powiadania . Nie przestawaj dalej ich pisać , bo ci to wychodzi

    OdpowiedzUsuń